top of page

NIE RYZYKUJ – ROZLICZ SIĘ!

Czas płynie nieubłaganie i z roku na rok jakby coraz szybciej. Ani się obejrzymy i zaraz trzeba będzie rozliczyć się z urzędem skarbowym…

TAK, czasami trzeba. W przeciwnym razie Belastingdienst może nałożyć na nas niebagatelne kary pieniężne! A jakkolwiek nie lubimy płacić podatków, to jeszcze bardziej nie lubimy płacić kar. I o ile tych pierwszych ciężko uniknąć – to już uniknięcie tych drugich jest jak najbardziej możliwe.


Co zrobić, aby nie narazić się na kary?


Po pierwsze – jeżeli dostaliśmy list z holenderskiego urzędu skarbowego

z wezwaniem do rozliczenia musimy bezwzględnie złożyć deklarację w terminie wskazanym w liście. Nie ma znaczenia czy ze wstępnej kalkulacji wyszedł nam zwrot, dopłata czy zero, nie ma nawet znaczenia to, że być może w ogóle nie pracowaliśmy w danym roku na terenie Holandii. Gdy urząd wzywa – rozliczamy się. W przeciwnym razie należy liczyć się z karami nałożonymi przez Belastingdienst.


Druga sytuacja, w której złożenie deklaracji jest konieczne, to taka, gdy ze wstępnej kalkulacji wynika, że będziemy mieli zwrot wyższy niż 15 € lub musimy dopłacić do podatku więcej niż 46 €. W takiej sytuacji termin złożenia deklaracji upływa 1 lipca i niedotrzymanie go również będzie miało konsekwencje finansowe. W przypadku zwrotu podatku opóźni to jedynie jego wypłatę. Natomiast w sytuacji, w której musimy dopłacić do podatku, za przekroczenie terminu złożenia deklaracji urząd nałoży na nas karę pieniężną.


Zarówno w pierwszym i drugim przypadku wspomniana kara wynosi 369 € i może być dodatkowo powiększona o 10% podatku należnego. Dużo, prawda? A może być jeszcze więcej, jeżeli będziemy ociągać się z rozliczeniem rok w rok. Kara niedotrzymanie terminu dwa razy z rzędu jest wyższa, za trzy razy z rzędu jeszcze wyższa... a jeżeli będziemy się spóźniać piąty rok z rzędu – wyniesie ponad 5 000 €. A co w sytuacji, gdy czerwiec w pełni, a my nadal nie otrzymaliśmy od pracodawcy jaaropgaafów? Nie czekajmy do ostatniej chwili, tylko już zawczasu wystosujmy do urzędu skarbowego prośbę o wysłanie nam wezwania do rozliczenia. W wezwaniu zostanie nam przypisany indywidualny termin rozliczenia się i dzięki temu zyskamy czas na zebranie niezbędnych dokumentów i informacji.


Złożenie deklaracji podatkowej jest konieczne – i to bez względu na to, czy dostaliśmy list z Belastingdienst ani jaki jest wynik wstępnej kalkulacji – również wtedy, gdy staramy się o dodatek. Nawet jeżeli nie grozi nam kara pieniężna, to nie złożenie deklaracji może mieć dla nas nieprzyjemne skutki finansowe. Belastingdienst nie wyda decyzji o dodatku i nie wypłaci go dopóty, dopóki nie zweryfikuje naszych dochodów. Więc jeżeli staramy się o dodatek, a nie złożyliśmy deklaracji, musimy liczyć się z tym, że urząd wstrzyma się

z wydaniem decyzji do czasu dostarczenia rozliczenia.


Podsumowując powyższe informacje pozwól, że zadamy Ci trzy pytania:

- dostałeś list z Belastingdienst z wezwaniem do rozliczenia?

- wstępna kalkulacja wskazuje, że będziesz musiał dopłacić do podatku więcej niż 46 € lub należy Ci się zwrot powyżej 15 €?

- starasz się o dodatek?

Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK – nie zwlekaj

z rozliczeniem!

16 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page