top of page

NIE TRAĆ 600 EURO I ROZLICZ SIĘ Z PODATKU ZA ROK 2019!

Od kilku lat osoby, które uzyskują co najmniej 90% z całego dochodu w Holandii, ale nie są w niej zameldowane, zyskują status kwalifikowanego podatnika zagranicznego i tym samym mogą cieszyć się praktycznie takimi samymi przywilejami podatkowymi jak obywatele holenderscy. Jednym z nich jest korzystanie z ulg i odliczeń podatkowych.

Dotychczas pracodawcy mogli zakładać z góry, że owe ulgi należą się każdej osobie pracującej w Holandii i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w niższych kwotach. A ponieważ zaliczki na podatek odejmowane są z wynagrodzenia brutto pracownika, to związku z tym nasza miesięczna wypłata była wyższa. Jednakże jeżeli przy rozliczeniu okazywało się, że nie spełnialiśmy wymogów kwalifikacji, musieliśmy zwrócić wypłacone pieniądze w formie dopłaty do podatku za dany rok.

Od początku 2019 roku holenderski urząd skarbowy zakazał pracodawcom traktowania z automatu wszystkich pracowników jako kwalifikowanych podatników zagranicznych. Uwzględnianie ulg w comiesięcznej pensji jest możliwe tylko wtedy, gdy pracodawca przedłoży w urzędzie dokumenty potwierdzające status podatkowy pracownika. W przeciwnym razie pieniądze, które dotychczas były częścią naszej comiesięcznej pensji muszą trafić najpierw do Belastingdienst na poczet zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń.

Oczywiście znacznie prostsze dla pracodawcy jest odprowadzanie zaliczek do urzędu, niż zbieranie dokumentacji potwierdzającej nasz status podatkowy. Dlatego też osoby pracujące w Holandii w 2019 roku otrzymywały miesięczne wynagrodzenie niższe o około 51 € miesięcznie, tym samym płacąc o nawet 600 € rocznie więcej zaliczek na podatek dochodowy.


Jak to wygląda w praktyce?

Jako przykład przyjmijmy zarobki w wysokości 1700 € brutto miesięcznie, a należny podatek dochodowy wysokości 621 €. Przed rokiem 2019 pracodawca zakładał, że jesteśmy kwalifikowanym podatnikiem i wyliczając naszą wypłatę netto przyjmował ulgę podatkową w wysokości 489 €. W wyniku tego na nasze konto trafiała kwota 1568 €.


Od początku 2019 roku, w związku z opisywanymi wyżej zmianami, przy takim samym dochodzie brutto i kwocie należnego podatku ulga podatkowa wynosi 438 €, a zatem na nasze konto trafia kwota 1517 €.


Czy to oznaczana, że kwoty te straciłeś bezpowrotnie? NIE!

Jeżeli w 2019 roku pracowałeś tylko w Holandii, to po złożeniu deklaracji podatkowej otrzymasz zwrot nadpłaconych zaliczek.


Pamiętaj, rozlicz się.

55 wyświetleń0 komentarzy

Kommentare


bottom of page