Podatek z Niemiec | Odliczenie podwójnego gospodarstwa domowego
- rozlicz.sie
- 28 mar
- 3 minut(y) czytania
W tym artykule poruszymy temat prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Wyjaśnimy kto może z nich skorzystać, jakie są warunki. Dodatkowo dowiesz się jak wygląda to w sytuacji kiedy pracodawca rekompensuje część kosztów oraz na czym polegają kontrole urzędowe.
Najpopularniejszymi odliczeniami, które zawierają się w tej grupie odliczeń podwójnego gospodarstwa domowego są:
koszty wynajmu/czynszu/zakwaterowania w Niemczech,
koszty zjazdów do Polski.
Jednak nie są to wszystkie odliczenia, które mieszczą się w tej grupie.
Koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego to również:
koszty prądu, wody, gazu, a więc wszystkie „Nebenkosten” związane z wynajęciem mieszkania w Niemczech, a także ewentualne koszty jego umeblowania,
koszty telefonów do rodziny.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego oznacza, że utrzymujesz nieruchomość (własność, najem) zarówno w Polsce, jak i Niemczech, a opuszczenie domu wynika z podjęcia pracy w Niemczech - wówczas masz prawo do odliczeń z tego tytułu.
Jeśli mieszkasz na terenie Niemiec w hotelach czy pensjonatach, także masz prawo do odliczeń z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, bo choć nie wynajmujesz mieszkania stałe, ponosisz dodatkowe koszty w związku z dużą odległością z miejsca pracy od domu rodzinnego.
Jest to równoznaczne z tym, że jeśli nie ponosisz żadnych kosztów związanych z utrzymaniem domu w Polsce (rachunki, własność, czynsz, najem), a mieszkanie na terenie Niemiec jedynym, jakie utrzymujesz- odliczenia zjazdów do Polski czy kosztów mieszkania w Niemczech nie mogą zostać odliczone.
Dlaczego?
Nadrzędnym warunkiem do skorzystania z tych odliczeń, są dodatkowe obciążenia finansowe w związku z odległością z miejsca pracy od miejsca życia rodzinnego. W rozumieniu prawa, w związku z tym, że Twoja rodzina, przyjaciele i ogólnie mówiąc centrum życia rodzinnego i społecznego pozostają w Polsce, w czasie, gdy praca za granicą wymusza na tobie wynajem mieszkania, urząd wychodzi z pomocą w formie ulgi podatkowej.
Jeśli mieszkasz z rodzicami i to oni ponoszą koszty utrzymania domu w Polsce- ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego nie przysługuje.
Jeśli pracujesz jako kierowca i nocujesz w kabinie, a powroty do Polski odbywają się autem służbowym - ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego nie przysługuje.
Jeśli jesteście małżeństwem i oboje mieszkacie i pracujecie w Niemczech - jeśli mimo to utrzymujecie dom w Polsce i skorzystacie z odliczeń z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego urząd może wnikliwie skontrolować odliczenia zjazdów oraz prosić o uzasadnienie powodów częstych powrotów do kraju.
W jaki sposób urząd kontroluje podstawy do odliczeń?
Finanzamt w ramach czynności sprawdzających wysyła kilkustronicowy formularz. Przed wydaniem decyzji rząd dopytuje o wiele szczegółów dotyczących domu rodzinnego, w ankietach sprawdzających możemy znaleźć pytania, np.
o osoby, które zamieszkują nieruchomość w Polsce na czas naszej nieobecności (a więc czy faktycznie tylko my ponosimy koszty związane z jej utrzymaniem czy może mieszkamy np. z rodzicami czy innymi osobami, które mogą przejąć ciężar utrzymania mieszkania),
o przynależność do wspólnot na terenie Polski (kościelnych, sportowych),
a nawet prośbę o dołączenie zdjęć, szkicu mieszkania/domu z wyszczególnieniem pomieszczeń, podanie dokładnego metrażu lokalu czy prośbę o przesłanie potwierdzenia w postaci kopii aktu własności lub umowy najmu.
Urząd prosi także o przesłanie rachunków potwierdzających ponoszone koszty, nawet o paragony za zakupy w okolicy Twojego domu.
Urząd na każdym etapie opracowywania deklaracji może wezwać do przedstawienia dowodów na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, musisz być na to przygotowany i posiadać wszystkie rachunki, potwierdzenia na koszty utrzymania mieszkania/domu.
Jeśli w roku poprzednim, a nawet kilka lat wstecz urząd nie poprosił cię o przedstawienie dowodów na te odliczenia nie oznacza, że w tym roku tego nie zrobi. Czynności sprawdzające prowadzone są wyrywkowo, nie ma reguły na to, kto zostanie sprawdzony.
Odliczenia od podatku, a rekompensaty pracodawcy
Jeśli na naszej karcie podatkowej, w pozycjach 17., 20. lub 21., znajdują się jakieś kwoty oznacza to, że pracodawca rekompensował część kosztów związanych z dojazdami, zakwaterowaniem oraz pobytem poza miejscem stałego pobytu w związku z wykonywaną pracą - delegacje. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z odliczeń należy pamiętać, że urząd przeliczy deklarowane koszty z kosztami rekompensowanymi przez pracodawcę, wykazanymi na karcie rocznej. Co ważne, należy przedstawić urzędowi także potwierdzenia na rekompensaty (zaświadczenie od pracodawcy lub miesięczne Abrechnungi, na których widnieją kwoty dodatków z tytułu dojazdów czy delegacji).
Wobec tego kiedy przy rozliczeniu rocznym chcemy odliczyć od podatku koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, należy wówczas przedstawić urzędowi zarówno potwierdzenia rekompensat, jak i dowody na koszty własne (rachunki za mieszkanie, zakwaterowanie, paliwo, prąd, wodę, gaz, Internet etc.)
W rozliczeniu uwzględniamy pełne kwoty odliczeń, stąd zdarza się, że podane zostają przez nas dwie przewidywane kwoty zwrotu - w pełnej wysokości - z uwzględnieniem pełnych odliczeń, w formie, w której zeznanie zostaje odesłane do urzędu oraz druga - po przeliczeniu kwoty odliczeń z kwotą rekompensat pracodawcy.
Nie zawsze da się przewidzieć, które odliczenia zostaną przeliczone przez urzędnika opracowującego zeznanie z rekompensatą, a które uznane w całości.
Comments