top of page

ZASIŁEK RODZINNY KINDERGELD

Zasiłek rodzinny z Niemiec jest wypłacany przez instytucję Famiienkasse. Jeśli posiadasz dzieci i pracujesz na terenie Niemiec, odprowadzasz podatki lub masz meldunek na terenie Niemiec, możesz mieć prawo do zasiłku rodzinnego. O zasiłek można się ubiegać na dzieci do 18 roku życia, a jeśli dziecko starsze uczęszcza do szkoły, wtedy zasiłek może być przyznany nawet do 25 roku życia.

Zyskaj rocznie nawet:

2 800 €

?

W Niemczech poza zasiłkiem rodzinnym istnieje jeszcze dodatek dla nowonarodzonego dziecka, tzw. Elterngeld. Prawo do niego ma tak samo jak do zasiłku rodzinnego, każdy kto pracuje, odprowadza podatki bądź mieszka na terenie Niemiec.

PROCEDURA

KROK PO KROKU

Złóż wniosek

Wydanie decyzji

(od 1 do 6 miesięcy)

Wypłata środków

(do 10 dni roboczych)

WYSOKOŚĆ ZASIŁKU

Wysokość zasiłku rodzinnego w Niemczech zależy od ilości posiadanych dzieci.

  • Na pierwsze i drugie dziecko - po 204€/miesiąc

  • Na trzecie dziecko - 210€/miesiąc

  • Na czwarte dziecko – 235€/miesiąc

INFORMACJE

Do wniosku o zasiłek należy skompletować szereg niezbędnych dokumentów, m. in. zaświadczenie „Bescheinigung des Arbeitgebers” potwierdzone przez pracodawcę, kopia aktu małżeństwa, kopia aktów urodzenia dzieci, kopia meldunku w Niemczech tzw. Anmeldung, kopia ostatnich odcinków z wypłat tzw. Abrechnung, kopia kart podatkowych za ubiegłe lata tzw. Lohnsteuerbescheinigung, decyzja z Urzędu Wojewódzkiego odnośnie świadczeń rodzinnych w Polsce, i kilka innych dokumentów w zależności od sytuacji życiowej wnioskodawcy.

WAŻNE TERMINY

Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje już od pierwszego dnia pracy. Sama procedura ubiegania się o zasiłek bywa długotrwała, ale niemiecki urząd socjalny rozpatruje prawo do zasiłku do 6 miesięcy wstecz.

bottom of page