top of page

Formularz do rozliczenia podatku z Holandii | Jakiego użyć?

W Holandii rozliczenia wysyłamy najczęściej na trzech formularzach i są one ściśle uzależnione od zameldowania na terenie Holandii. Wyróżniamy formularze:


P – dla osób zameldowanych cały rok w Holandii;

M – dla osób zameldowanych w Holandii przez część roku;

C – dla osób niezameldowanych w Holandii.

Formularz do rozliczenia podatku z Holandii

Niezmiernie istotna podczas rozliczania się za dany rok z Holandii jest kwestia zameldowania, ponieważ to od tego zależy jaki formularz mamy wybrać do rozliczenia. Jeśli nie jesteś pewien czy byłeś zameldowany na terenie Holandii, to najlepiej zlecić telefon do urzędu w tej sprawie, gdyż rozliczenie na błędnym formularzu nie będzie dla Ciebie korzystne.

Należy pamiętać, że okres pracy / pobytu w Holandii, nie jest równoznaczny z zameldowaniem. Jeśli rozliczenie zostanie wysłane na błędnym formularzu, to niestety urząd w ogóle go nie opracuje, co oznacza, że nie wyda decyzji i nie wypłaci ewentualnych należnych środków.


Kiedy do urzędu wpłynie deklaracja na błędnym formularzu, to pierwszym krokiem jaki wykona urząd jest wystosowanie listu z informacją. Belastingdienst potwierdzi otrzymanie deklaracji na danym formularzu, poinformuje że jest on błędny oraz że konieczne będzie złożenie nowego rozliczenia na poprawnym formularzu. W przypadku gdy zostało wystosowane wezwanie do rozliczenia, a w odpowiedzi deklaracja została wysłana na błędnym formularzu, to niestety komplikuje się to o tyle, że można wówczas nie dotrzymać terminu na złożenie deklaracji i zostanie nałożona kara z urzędu. Dowiedz się więcej na temat konsekwencji zignorowania urzędowego wezwania do rozliczenia - TUTAJ.


Kłopotliwa sytuacja z wyborem formularza jest wtedy, gdy zameldowanie i wymeldowanie na terenie Holandii nastąpiło w trakcie trwania roku, lub jeśli było na przełomie lat (stosunkowo krótki okres meldunku, czyli np. dwa miesiące). Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wykonanie telefonu do urzędu z zapytaniem jakiego formularza urząd za dany rok oczekuje. Czasami zdarza się jednak, że podczas weryfikowania meldunku urzędnik poda błędną odpowiedź i po jakimś czasie Belastingdienst mimo wszystko wysyła korespondencję o błędnym formularzu. Najważniejsze jest zatem, aby zawsze kontrolować pocztę przychodzącą z Belastingdienst, abyśmy mieli czas na szybką reakcję. Dowiedz się więcej o swoim obowiązku aktualizowania informacji w urzędzie - TUTAJ.


Prawidłowy formularz do rozliczenia podatku z Holandii to kluczowy wybór, który pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych problemów w urzędzie.

132 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page