top of page

Aangiftebrief, czyli wezwanie do rozliczenia z Holandii

Kto wystawia wezwanie do rozliczenia?

Belastingdienst najczęściej wysyła zaproszenia do rozliczenia dla osób zameldowanych część lub cały rok w Holandii oraz do osób, które w poprzednich latach miały dopłaty do rozliczenia.


Aangiftebrief, czyli wezwanie do rozliczenia z Holandii

Belastingdienst nie ma danych o Twoim aktualnym adresie?

Jeśli urząd nie posiada aktualnych informacji o Twoim adresie to list do Ciebie nie dotrze. Nie usprawiedliwia to jednak braku reakcji na wezwanie. Stąd opinie, że tak ważne jest, aby pamiętać o obowiązku zgłoszenia adresu w urzędzie – więcej na ten temat TUTAJ


Kiedy otrzymasz wezwanie?

Urząd w ciągu roku wystosowuje zawsze trzy wezwania – niestety nie da się podać ściśle określonych terminów, kiedy tych wezwań można się spodziewać, ponieważ te daty są ruchome.


Czym skutkuje trzecie wezwanie?

Najważniejsze jednak jest, by nie przegapić terminu z trzeciego wezwania. Pierwsze dwa wezwania są pewnego rodzaju zaproszeniami do rozliczenia. Urząd informuje o konieczności rozliczenia się z podatku i podaje datę do kiedy najlepiej takie rozliczenie złożyć, jednakże w przypadku braku reakcji na te dwa pierwsze listy urząd nie wyciąga jeszcze żadnych konsekwencji. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy nie dotrzymamy terminu na rozliczenie się z trzeciego wezwania. Niestety nawet jeśli spóźnimy się z deklaracją jeden dzień, to urząd i tak nałoży karę, której minimalna kwota wynosi 385€.


Co jeśli nie zareagujesz na wezwania do rozliczenia?

W przypadku, gdy nie zastosujemy się do żadnego z trzech wezwań i nie złożymy deklaracji w ogóle, to za jakiś czas możemy spodziewać się korespondencji z Belastingdienst z czekiem do zapłaty. Urząd wówczas rozlicza podatnika sam, nakładając przy tym karę i wydając decyzję najbardziej niekorzystną. Wynika to z braku informacji od podatnika – poza dochodem zgłoszonym przez pracodawcę – nie wliczy do własnej deklaracji żadnych ulg, co oznacza, że z takiego rozliczenia zazwyczaj wynika niemała kwota dopłaty do urzędu.


Co jeśli Belastingdienst rozliczy podatek automatycznie?

Najlepiej złożyć korektę rozliczenia z uwzględnieniem poprawnych danych jeśli chodzi o okres pracy oraz dochód, ponieważ urząd zna dochód tylko i wyłącznie holenderski, a nie ma informacji o dochodzie z innych krajów jeśli takowy się pojawiał. Konieczne jest również odesłanie zaświadczenia o dochodach w przypadku osób kwalifikowanych, bo bez niego decyzja również jest niekorzystna. Następnie urząd wyda poprawną decyzję w oparciu o prawidłową deklarację, jednakże kary mimo wszystko nie cofnie i trzeba będzie ją opłacić. Sprawdź co wpływa na Twoją korzyść w rozliczeniu TUTAJ.


Czy można anulować karę za brak złożenia deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie?

Belastingdienst niestety nie anuluje kar za nierozliczenie się w terminie. Istnieją tylko dwa powody, które są akceptowane przez urząd w takich przypadkach: jest to pobyt w więzieniu lub szpitalu. Wówczas trzeba mieć stosowne zaświadczenia, które by to potwierdzały. W pozostałych przypadkach nie ma możliwości anulowania bądź zmniejszenia kary, zatem warto zawsze pilnować terminu na złożenie deklaracji i zrobić to we właściwym czasie.


Czy dostaniesz wezwanie do rozliczenia po zakończeniu pracy w Holandii?

Urząd często wysyła wezwania również osobom, które zakończyły już pracę na terenie Holandii. Najczęściej są to osoby, które w poprzednich latach miały dopłaty do rozliczeń lub takie, które zakończyły pracę na terenie Holandii, ale nie wymeldowały się z gminy. Wówczas konieczne jest złożenie rozliczenia zerowego. Po jego złożeniu otrzymamy decyzję na 0€, a urząd będzie miał już świadomość, że praca w Holandii została zakończona i nie powinien wysyłać wezwań w kolejnych latach. Jeśli tak jednak się wydarzy, to warto wówczas sporządzić do urzędu pismo wyjaśniające aktualną sytuację życiową. Należy również pamiętać, aby zawsze wymeldować się z gminy jeśli zakończona została praca w Holandii i zaplanowany został powrót do Polski. Jeśli zakończyłeś pracę w Holandii, lub to planujesz – sprawdź o czym trzeba pamiętać TUTAJ.


Czy możesz otrzymać wezwanie pomimo rozliczenia podatku?

Czasami zdarza się również tak, że pomimo złożenia deklaracji urząd wystosuje wezwanie do rozliczenia. Powodem takiego listu z urzędu jest najczęściej fakt rozliczenia się na błędnym formularzu. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z urzędem, by poinformować o wysłanej deklaracji i zapytać o powód jej odrzucenia. Jeśli faktycznie przyczyną jest błędny formularz, to trzeba wysłać korektę rozliczenia na prawidłowym formularzu. Również należy pamiętać o trzymaniu się terminu z ewentualnego wezwania. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o formularzach na jakich wysyłane są deklaracje, to zapoznaj się z kolejnym artykułem na naszej stronie - TUTAJ.

107 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page