top of page

Koniec pracy w Holandii - Pamiętaj o tym!

Twoja decyzja o zakończeniu zatrudnienia w Holandii może być skrupulatnie przemyślana, spontaniczna lub podyktowana przyczynami niezależnymi od Ciebie. Bez względu na powód, należy pamiętać o formalnościach. Sprawdź co trzeba zrobić przy zakończeniu pracy na terenie Niderlandów, aby oszczędzić sobie dodatkowych kosztów w przyszłości:

Koniec pracy w Holandii

Zamknięcie konta w banku Posiadanie rachunku jest zazwyczaj odpłatne. Jeśli zapomnisz o otwartym rachunku - debet urośnie, a Ty będziesz zobligowany do uregulowania kwoty zanim konto zostanie zamknięte. Bez znaczenia pozostaje fakt, że konto nie było używane, a Ty wróciłeś do Polski.

Zatrzymanie prywatnej polisy Zatrudnienie, lub meldunek na terenie Holandii obliguje do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Kończąc przygodę z Holandią należy to zgłosić. Przeciwnie ubezpieczalnia wciąż będzie naliczać składki do opłaty.

Czy można się od tego odwołać? Jest taka możliwość jeśli okażesz dowody zatrudnienia, lub zamieszkania na terenie innego. Jednak decyzję podejmuje odpowiednia instytucja.

Wymeldowanie z gminy Samo zameldowanie na terenie Niderlandów stwarza obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli pozostając zameldowanym nie będziesz opłacał składek – instytucja CAK wysoce prawdopodobnie nałoży na Ciebie karę finansową.

Zażalenie? Podobnie, jak w przypadku nie zatrzymania polisy można spróbować.

Zamknięcie dodatku do ubezpieczenia, zasiłku i dodatku do rodzinnego Jeśli po zakończeniu pracy w Holandii nadal otrzymujesz świadczenia z tego kraju to błąd. Urząd automatycznie dokonuje wypłat. Beneficjent ma obowiązek zgłaszania zmian w sytuacji zawodowej. Niestety w tym przypadku nie ma możliwości wystosowania odwołania. Niesłusznie wypłacone środki należy oddać, często wraz z odsetkami. Dlatego tak ważne jest zamknięcie swoich spraw na czas.

Uzyskanie druku U1/E301 z okresami ubezpieczenia społecznego Dokument U1/E301 pozwoli na doliczenie osiągniętego okresu pracy w Holandii do tego w Polsce. Dokument jest przydatny, jeśli po powrocie do Polski zamierzamy ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Druk jest brany pod uwagę także przy obliczaniu podstawy wymiaru urlopu wypoczynkowego. Koniec pracy w Holandii? Masz pytania? Umów się na konsultację z ekspertem, lub od razu zadzwoń na infolinię - KONTAKT.

326 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page