top of page

Holandia - Dodatek na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności | CIZ

Istnieje możliwość wnioskowania o dodatkowy zasiłek z SVB, jeżeli Twoje dziecko zmaga się z poważną chorobą i ma przyznane orzeczenie o niepełnosprawności. To świadczenie to pewnego rodzaju dodatek na dziecko przewlekle chore, mający za zadanie zrekompensować część środków przeznaczanych na poprawę stanu zdrowia i jakości życia dziecka.


Dodatek na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności jest przyznawany w wysokości równej dwukrotności podstawowego zasiłku rodzinnego. Konkretna stawka zależy od wieku dziecka. Obecnie jest to od 261.70€ do 373,85€ kwartalnie.

Wysokość świadczenia


Dodatek na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności jest przyznawany w wysokości równej dwukrotności podstawowego zasiłku rodzinnego. Konkretna stawka zależy od wieku dziecka. Obecnie jest to od 261.70€ do 373,85€ kwartalnie. Ten benefit polega koordynacji, więc jeśli pobierasz polski zasiłek pielęgnacyjny – SVB będzie to odliczał w przypadku aktywności zawodowej rodzica w Polsce.


Gdzie złożyć wniosek?


W pierwszej kolejności zależy się zgłosić do SVB – to tutaj procedura się rozpocznie. Następnie wniosek rozpatruje instytucja CIZ na podstawie uzupełnionych formularzy i dokumentacji medycznej.


Kryterium oceny decyzji


W zależności od wieku dziecka zmienia się próg punktacji na podstawie której zostanie wydana decyzja CIZ:

• dzieci między 3 a 5 rokiem życia muszą uzyskać minimum 5,

• dzieci między 6 a 9 rokiem życia muszą uzyskać minimum 4,

• dzieci między 10 a 17 rokiem życia muszą uzyskać minimum 3.


CIZ rozpatrując wniosek bierze pod uwagę kilka kategorii, a oto główne: mobilność, zachowanie, higiena, samodzielność, jedzenie i piecie, opieka medyczna i inne.


Jak wygląda przebieg sprawy?


Procedura wnioskowania o dodatek na dziecko niepełnosprawne jest złożona, dlatego warto jej przebieg powierzyć ekspertom. Znajomość zasad i kluczowych elementów zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnej decyzji. Zleć nam pomoc w tej kwestii i ułatw sobie ten proces. Zyskaj więcej nawet do 373,85€ kwartalnie.


Zapraszamy do kontaktu - mamy doświadczenie w tej materii.

 


13 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page