top of page

ZASIŁEK RODZINNY
z Niemiec

Zasiłek rodzinny z Niemiec - Kindergeld jest wypłacany przez instytucję Famiienkasse. Jeśli posiadasz dzieci i pracujesz na terenie Niemiec, odprowadzasz podatki lub masz meldunek na terenie Niemiec, możesz mieć prawo do zasiłku rodzinnego. O zasiłek można się ubiegać na dzieci do 18 roku życia, a jeśli dziecko starsze uczęszcza do szkoły, wtedy zasiłek może być przyznany nawet do 25 roku życia.

Zyskaj rocznie nawet:

3 000 €

Rodzina idzie na pływanie

PROCEDURA

KROK PO KROKU

Złóż wniosek

Wydanie decyzji

(od 1 do 6 miesięcy)

Wypłata środków

(do 10 dni roboczych)

Wysokość zasiłku

Wysokość pełnej kwoty zasiłku rodzinnego w Niemczech od 2023 wynosi 250€ na każde dziecko nie zależnie od ilości dzieci. W poprzednich latach wysokość tego świadczenia zależała od ilości posiadanych dzieci i przedstawiała się następująco:

  • Od 2018 do 06.2019 włącznie: na pierwsze i drugie dziecko - po 194€/miesiąc, na trzecie dziecko - 200€/miesiąc, na czwarte dziecko – 225€/miesiąc.

  • Od 07.2019 do 12.2020 włącznie: na pierwsze i drugie dziecko - po 204€/miesiąc, na trzecie dziecko - 210€/miesiąc, na czwarte dziecko – 235€/miesiąc.

  • Od 01.2021 do 12.2022 włącznie: na pierwsze i drugie dziecko - po 219€/miesiąc, na trzecie dziecko - 225€/miesiąc, na czwarte dziecko – 250€/miesiąc.

Istotne informacje

Do wniosku o zasiłek należy skompletować szereg niezbędnych dokumentów, m. in. zaświadczenie „Bescheinigung des Arbeitgebers” potwierdzone przez pracodawcę, kopia aktu małżeństwa, kopia aktów urodzenia dzieci, kopia meldunku w Niemczech tzw. Anmeldung, kopia ostatnich odcinków z wypłat tzw. Abrechnung, kopia kart podatkowych za ubiegłe lata tzw. Lohnsteuerbescheinigung, decyzja z Urzędu Wojewódzkiego odnośnie świadczeń rodzinnych w Polsce, i kilka innych dokumentów w zależności od sytuacji życiowej wnioskodawcy.

Ważne terminy

Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje już od pierwszego dnia pracy. Sama procedura ubiegania się o zasiłek bywa długotrwała, ale niemiecki urząd socjalny rozpatruje prawo do zasiłku do 6 miesięcy wstecz.

bottom of page