top of page

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI
z Holandii

Zasiłek macierzyński czyli WAZO-UITKERING jest świadczeniem wypłacanym przez urząd UWV. Prawo do zasiłku mają kobiety, które w wyniku ciąży muszą przerwać dotychczasową pracę, a także kobiety przebywające na zasiłku dla bezrobotnych.

Zyskaj miesięcznie nawet:

1 500 €

Matka Trzyma Rękę Dziecka

PROCEDURA

KROK PO KROKU

Złóż wniosek

Wydanie decyzji

(od 1 do 4 tygodni)

Wypłata środków

(do 10 dni roboczych)

Wysokość zasiłku

Kwota świadczenia jest zależna od wysokości dochodów. Kobiecie, która otrzyma zasiłek przysługuje 100% wynagrodzenia z tytułu pracy jednak nie więcej niż określony próg. Co roku urząd UWV ogłasza wysokość maksymalnego świadczenia i w 2024 roku wynosi 274,44 € dziennie. Świadczenia mogą być wypłacane bezpośrednio na konto zasiłkobiorcy lub na konto pracodawcy, który przekazuje należną kwotę pracownikowi.

Istotne informacje

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego czyli 16 tygodni. Może być wypłacany najwcześniej 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu.

Ważne terminy

Pracownik ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę do 3 tygodni przed planowanym terminem porodu, jednak powinien to zrobić jak najwcześniej. Wniosek o przyznanie zasiłku należy złożyć do 2 tygodni przed rozpoczęciem planowanego urlopu macierzyńskiego. Należy pamiętać, że o zasiłek macierzyński można wnioskować nawet do 4 tygodni po zakończeniu pracy lub zasiłku dla bezrobotnych.

bottom of page