top of page

Ferie Penge – Fundusz Urlopowy z Danii

Świadczenie urlopowe Ferie Penge przysługuje osobom zatrudnionym u duńskich pracodawców. Z każdej wypłaty odprowadzany jest określony procent wynagrodzenia na fundusz urlopowy. Środki można uzyskać w celu sfinansowania odbytego urlopu bądź odzyskania odłożonych środków z powodu wyjścia z duńskiego rynku pracy.

Ferie Penge – Fundusz Urlopowy z Danii

Ile można uzyskać?

Kwota, jaką można odzyskać, zależy ściśle od kilku czynników. Ważną kwestią jest to, czy chcemy pokryć urlop który odbyliśmy, czy też kończymy nasze zatrudnienie w Danii i chcemy aby wypłacono nam wszystkie uzbierane środki.

Przy odbytym urlopie pokrywamy rzeczywistą liczbę dni urlopowych w danym roku. Zatem suma uzyskanych środków to liczba możliwych dni pomnożona przez „wartość” każdego dnia.


Wartość danego dnia urząd określa dzieląc sumę uzbieranych środków przez liczbę możliwych dni wakacyjnych. Z doświadczenia wiemy, że wartość dnia może opiewać na sumę od kilkuset do kilku tysięcy koron duńskich.


Odzyskanie środków po zakończeniu pracy w Danii to zawnioskowanie o wypłatę wszystkich środków uzbieranych na poczet funduszu wakacyjnego z uwagi na opuszczenie duńskiego rynku pracy. Wtedy wszystkie środki, niezależnie od przebytego urlopu, powinny zostać wypłacone.


Jak mogę zawnioskować o wypłatę Ferie Penge?

Właściwe miejsce do złożenie wniosku jest określone w liście z urzędu Feriekonto. Wnioskujący powinien otrzymać korespondencję na przełomie roku, lub w pierwszych kilku miesiącach roku. Pismo to zawiera informację o liczbie dni do wykorzystania, stawce dziennej i sumie środków. Pismo informuje czy wniosek powinien trafić do tego urzędu, czy też bezpośrednio do pracodawcy. W ten sposób można uzyskać środki za 2-3 lata wstecz.


Czy mogę uzyskać świadczenie za okres starszy niż 3 lata wstecz?

Jeśli chcemy odzyskać środki za starsze lata, to prawdopodobnie należy już wnioskować do któregoś z prywatnych funduszy wakacyjnych. Jest ich wiele i jeśli to właśnie Ty jesteś w tej sytuacji, należy podejść do tej kwestii indywidualnie i dowiedzieć się, do którego funduszu trafiły Twoje środki i tam złożyć odpowiedni wniosek.


Po jakim czasie otrzymam Ferie Penge?

Czas oczekiwania na realizację wniosku o Ferie Penge waha się w zależności od miejsca, w którym składa się wniosek. Praktyka pokazuje, że przy wniosku u pracodawcy, sprawa może zostać sfinalizowana w kilka dni. W przypadku Feriekonto mówimy o przedziale 1-3 tygodni. Natomiast w wypadku prywatnych funduszy jest to nie do określenia, ponieważ to zależy od ilości złożonych wniosków i możliwości danej firmy.

Chcesz odzyskać funduszu wakacyjny, ale nie wiesz od czego zacząć?

Zgłoś się do nas, a zajmiemy się Twoją sprawą aż do momentu wypłaty środków - KONTAKT.

96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page