Potencjalnie każdy opiekun dziecka może otrzymywać zasiłek rodzinny z Holandii. Nie oznacza to, że każdy z tych opiekunów otrzyma całość świadczenia. W przypadku konieczności SVB może podzielić zasiłek rodzinny na opiekunów np. pół na pół dla mamy i taty. Niemniej jednak w praktyce najczęściej stosowane rozwiązania polegają na tym, że wnioskodawcą o zasiłek jest osoba sprawująca opiekę nad dziećmi na co dzień, lub ta pracująca w Holandii. Jednak w tym drugim przypadku, jeśli osoba pracująca w Holandii jednocześnie nie jest z rodziną w domu, aby być uprawnionym do otrzymywania Kinderbijslag ma obowiązek łożyć środki na utrzymanie dzieci w wysokości minimum 512€ kwartalnie na jedno dziecko. Od tego miesiąca urząd SVB poszerzył procedurę weryfikacji dowodów łożenia o dodatkowe wymagania.
Dowody łożenia środków na utrzymanie dzieci – co nowego?
Znamy już sytuacje, w których konieczne jest przekazywanie pieniędzy na utrzymanie dzieci oraz jaki jest wymóg odnośnie kwoty. Przybliżmy jeszcze jakie dowody od wnioskodawcy akceptuje SVB:
· Wyciągi bankowe lub dowody wpłat na konto dziecka albo opiekuna jako dowód przelewu.
· Przez koszty utrzymania dziecka rozumie się na przykład środki przeznaczone na: odzież i obuwie, wakacje, dojazd na wizytę, ubezpieczenia, czesne, urodziny, kieszonkowe, członkostwo w klubie sportowym, alimenty (dowody w oryginale)
Aktualnie urząd dodatkowo potrzebuje potwierdzenia, że środki dotarły do dziecka / jego opiekuna. SVB wymaga zaświadczenia, lub wyciągu z konta dziecka lub opiekuna – dodatkowo poza wyciągiem od wnioskodawcy. Ponadto w liście przewodnim SVB informuje, że taki dokument ma zostać dostarczony w oryginale. Telefonicznie ustaliliśmy, że wyciągi z banku w formie kopii będą wystarczające. Niemniej jednak może to zależeć od sytuacji – SVB ma prawo domagać się oryginału, jeśli stwierdzi że kopia to za mało. Urząd akceptuje potwierdzenia transakcji jedynie z uznanych w Holandii banków. Lista jest dostępna na stornie internetowej: dnb.nl/openbaar-register.
Wyrok sądu holenderskiego na temat spłacania długów w SVB przez beneficjentów
Otrzymałeś takie pismo?
List o takiej treści jest dołączony do decyzji na podstawie której powstaje nadpłata w SVB. Urząd informuje, że w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w Holandii z 30 marca 2023 na ten moment spłata długów przez beneficjentów jest wstrzymana. Czas oczekiwania na końcowe wnioski nie jest znany. Nieformalnie zostaliśmy poinformowani, że może to potrwać dwa lata, a nawet dłużej. Dopiero po zakończeniu analizy i weryfikacji spraw urząd dośle instrukcję do spłaty.
Nasi klienci są na bieżąco informowani o takim zajściu oraz uprzedzani, jaka kwota będzie do oddania w przyszłości. Zdarzają się przypadki, że ze względu na zamrożenie długu na tym etapie urząd nadpłaca jeszcze wyższą kwotę, gdyż kiedy system urzędu automatycznie wypłaca środki nie zawiera w swojej kalkulacji poprzednio użytych do kalkulacji stawek dodatku do zasiłku rodzinnego. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby sprawy były pod kontrolą specjalistów.
Kogo to dotyczy? Jedynie osób otrzymujących z Holandii różnicę w formie zasiłku dyferencyjnego, ponieważ ww. wyrok dotyczy długów wynikających z dodatku do zasiłku rodzinnego wypłacanego przez SVB – nie Belastingdienst.
Pragniemy nadmienić, że osoby które na starcie otrzymały dodatek w poprawnej kwocie nie otrzymają takiego listu ani decyzji z SVB.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Comments