top of page

Odliczenia kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego w deklaracji podatkowej w Niemczech

Wykonując niemieckie rozliczenia podatkowe staramy się uzyskać dla naszych klientów jak najlepszy zwrot z podatku, stosując możliwe do uwzględnienia odliczenia. Jednymi z przynoszących największe korzyści są odliczenia tzw. doppelte Haushaltsführung, czyli prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.


Koszty ponoszone z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego to:

- zjazdy z Niemiec do Polski (można odliczyć maksymalnie 52 zjazdy)

- koszty wynajmu mieszkania w Niemczech

- koszty za prąd, wodę gaz i inne koszty poboczne ponoszone za mieszkanie w Niemczech

- wydatki na rozmowy telefoniczne przeprowadzane z rodziną mieszkającą w Polsce (pod warunkiem, że nie korzystasz z odliczenia zjazdów do Polski)

- koszty przeprowadzki (związane z wynajęciem mieszkania w Niemczech z tytułu wykonywanej  pracy)

Kiedy możemy mówić o prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego? 

Aby stwierdzić, że podatnik faktycznie prowadzi dwa gospodarstwa domowe: 

- należy to udokumentować poprzez potwierdzenia, że ponoszone są opłaty zarówno za mieszkanie w Polsce jak i w Niemczech oraz (w przypadku osób stanu wolnego) załączyć akt własności pierwszego domostwa (w Polsce)

- należy udowodnić, że drugie miejsce zamieszkania posiada się z przyczyn zawodowych

- pierwsze mieszkanie/dom (w Polsce) powinno być tzw. ośrodkiem interesów życiowych

Jeżeli gospodarstwo domowe prowadzone jest i utrzymywane z budżetu rodzica lub rodziców, a osoba rozliczająca się zajmuje w tym mieszkaniu np. jeden pokój i nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów, to niestety nie możemy uwzględnić prowadzenia dwóch gospodarstw domowych. Jeżeli pracujący w Niemczech kawaler mieszka w Polsce z rodzicami, natomiast w Niemczech wynajmie mieszkanie, nie może mówić, że ze względu na pracę prowadzi dwa gospodarstwa domowe. Tym samym w zeznaniu podatkowym nie może uwzględnić zjazdów do Polski oraz kosztów utrzymywania mieszkania w Niemczech jako kosztów związanych z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego.

Czy koszty związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego należy udokumentować?

Uznanie kosztów wymaga ich udokumentowania. W związku z czym należałoby zachować wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione koszty. W przypadku podróży z Niemiec do Polski najlepiej jest prowadzić zestawienie tras, tzw. Fahrtenbuch, dobrze jest też mieć podbite przez mechanika/mechaników samochodowych rachunki np. za wymiany oleju, na których widnieje stan licznika naszego pojazdu lub zaświadczenie ze stacji diagnostycznej na którym widnieje stan licznika. W tym wypadku nie będziemy musieli się obawiać, że urząd zakwestionuje nasze koszty. W większości przypadków wystarczają natomiast same rachunki za paliwo. Istotne jest, by posiadać także potwierdzenia kosztów utrzymywania mieszkania w Niemczech np. kopia umowy najmu, potwierdzenia przelewów za opłaty czynszu, Abrechnungi, na których jest wykazane ponoszenie kosztów z tytułu utrzymywania mieszkania lub zaświadczenie od pracodawcy o ponoszonych przez pracownika kosztach. W przypadku nieuznania w naszym zeznaniu podatkowym kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (co niestety również się zdarza) mamy możliwość odwołania się od decyzji. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy posiadać wszelkie dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

852 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page