top of page

Pracodawca nie wystawił Jaaropgave 2023 | Nie wysyłaj takiego rozliczeniaUrzędnik sprawdzający poprawność rozliczenia podatkowego. Jakie są konsekwencje wysłania rozliczenia bez wszystkich kart podatkowych?

Każdy z nas ma obowiązek rozliczenia podatku  w terminie. Sprawa się komplikuje kiedy np. jeden z pracodawców nie wydaje jaaropgave na czas. Kiedy firma zwleka z tym obowiązkiem, rozwiązaniem nie jest wysłanie niekompletnej deklaracji. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego.Rodzaje decyzji podatkowych z Belastingdienst

Po wysłaniu rozliczenia do Belastingdienst urząd w większości przypadków wydaje dwie decyzje: wstępną i ostateczną.
Decyzja wstępna wydawana jest stosunkowo szybko i przeważnie jej wynik jest zgodny z przewidywaną kwotą wyliczoną przez osobę rozliczającą. To często usypia naszą czujność.


Trzeba pamiętać, że otrzymanie decyzji wstępnej z wynikiem zgodnym z naszymi przewidywaniami wcale nie oznacza, że ta decyzja jest prawidłowa. Najlepszym potwierdzeniem tego, że dany zwrot z podatku nam się należy jest wynik decyzji ostatecznej. Decyzja definitywna może się pojawić do 5 lat później, więc często zapominamy już o tym, że kiedyś otrzymaliśmy zwrot z Belastingdienst. W takich sytuacjach bywa, że jesteśmy w szoku, kiedy to Belastingdienst wysłał do nas decyzję ostateczną nakazując zwrot części lub całości wypłaconego zwrotu podatku.


Inna kwota zwrotu po wydaniu ostatecznej decyzji podatkowej


Najczęstszym powodem jest niezgodność dochodów podanych w deklaracji podatkowej, z danymi widocznymi w systemie Belastingdienst. W Holandii każdy pracodawca ma obowiązek przekazać dane o Twoich zarobkach do Belastingdienst. Dzięki temu urząd ma dokładne informacje o dochodach jakie osiągnęliśmy w danym roku. Nie sposób zatem zataić przed holenderskim fiskusem tych informacji.


Bywają sytuacje gdzie zapominamy, że powinniśmy otrzymać jaaropgave (np. za parę dni zasiłku z UWV, lub wakacyjnego) i rozliczamy się na podstawie tylko części informacji.


Konsekwencje wysłania deklaracji podatkowej do Belastingdienst bez wszystkich kart podatkowych


Po wysłaniu rozliczenia z brakującym dochodem otrzymamy jak przeważnie bywa decyzję wstępną z naszym wyliczonym zwrotem. Urząd w ciągu 10 dni od momentu wydania decyzji przelewa nam tę kwotę na konto. W ciągu kilku lat urząd jednak rozpoczyna opracowanie decyzji ostatecznej. W tym celu przeprowadza czynności sprawdzające. W pierwszej kolejności urząd sprawdza zgodność podanych w deklaracji dochodów z tymi które ma u siebie. Jeżeli jest jakaś niezgodność urzędnik zajmujący się naszą sprawą daje nam szansę na wyjaśnienie. Wówczas zostaje do nas wysłany list z informacją o tym, że urzędowi nie zgadza się dochód podany w deklaracji z tym widniejącym u nich. Urząd w liście informuje nas jakie dane posiada u siebie. Wymienia nazwy pracodawców lub urzędów, z których uzyskaliśmy dochód. Jeżeli nie zgadzamy się z tymi informacjami mamy wyznaczony termin na stosowne wyjaśnienia. Bardzo rzadko zdarza się, że Belastingdienst myli się w kwestii naszych dochodów, dlatego zazwyczaj pozostaje nam się zgodzić z urzędnikiem i czekać na wydanie decyzji ostatecznej. Jej wynik będzie inny, niż z decyzji wstępnej, dlatego najprawdopodobniej przyjdzie nam zwracać do urzędu część otrzymanych pieniędzy.


Warto w takich sytuacjach przedstawić otrzymaną decyzję końcową jednostce, która zajmowała się naszym rozliczeniem, aby sprawdzić czy urząd wydał ją poprawnie. Zawsze pamiętajmy o tym, żeby nie lekceważyć otrzymywanej z urzędu korespondencji.

Masz problem z uzyskaniem Jaaropgave 2023? Zgłoś się do nas po rozwiązanie.

 

117 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page