top of page

Skradziono dane osobowe z systemu informatycznego w Holandii

W ostatnich dniach w Holandii doszło do ogromnego wycieku danych z systemu organizacji GGD zajmującej się m.in. badaniami nad koronawirusem. W sobotę 23 stycznia 2021 r. policja zatrzymała dwóch mężczyzn, pod zarzutem włamania do komputera. Mężczyźni są podejrzani o oferowanie do sprzedaży danych osobowych z systemów wykorzystywanych przez GGD do testów Covid-19.


Jakie ryzyko związane jest z kradzieżą danych i na co należy zwrócić uwagę?


- Możesz paść ofiarą oszustwa. Na przykład przestępcy dzwonią do Ciebie lub wysyłają e-maile w imieniu wiarygodnego organu, takiego jak Twój bank. Mogą zdobyć Twoje zaufanie, ponieważ podają dane osobowe (takie jak data urodzenia lub adres zamieszkania). - Innym ryzykiem jest kradzież tożsamości. Oszust wykorzystuje Twoje dane osobowe, na przykład, w celu uzyskania produktów i usług w Twoim imieniu. Może otworzyć konto bankowe lub ubiegać się o kartę kredytową.


W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest aktywowanie dwuetapowej weryfikacji danych oraz włączenie dodatkowych zabezpieczeń na swoich kontach w mediach społecznościowych, e-mailu, komunikatorach, itp. Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje dane zostały skradzione, warto poinformować o tym swój bank.

87 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page