top of page

UWV zmienia zasady rozliczania dodatku wakacyjnego - vakantiegeld

Od 1 lipca urząd UWV odpowiedzialny za wypłaty m.in. zasiłku dla bezrobotnych, wprowadził zmiany dotyczące sposobu naliczania dodatku wakacyjnego tzw. vakantiegeld.Nowa zmiana nie obejmie tych osób, u których dodatek urlopowy był wypłacany przez pracodawcę miesięcznie. Dotyczy to wyłącznie, osób spełniających dwa warunki.

  • przebywają na zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskim, rencie lub zgłosiły chorobę będąc na zasiłku dla bezrobotnych,

  • dodatek urlopowy od pracodawcy był wypłacany raz w roku.

W przypadku tych osób, dotychczas, czyli do 1 lipca 2021 r. urząd UWV co miesiąc doliczał 8% wynagrodzenia urlopowego do dochodu z pracy i odliczał tę kwotę od wysokości wypłacanego zasiłku. W rezultacie świadczenie to było nieco niższe każdego miesiąca.


Nowa sytuacja zakłada, że dodatek urlopowy będzie rozliczany jednorazowo. Oznacza to, że kwota zasiłku będzie wyższa, ponieważ UWV nie doliczy już 8% wynagrodzenia urlopowego do dochodu świadczeniobiorcy każdego miesiąca. Po raz pierwszy nowa zmiana będzie zauważalna w sierpniu tego roku, kiedy zostanie wypłacone świadczenie za lipiec. Niemniej jednak dodatek urlopowy będzie miał wpływ na wysokość zasiłku, ale tylko w miesiącu, w którym zostanie wypłacony. Będzie on uznany jako uzyskany w danym miesiącu dochód a co za tym idzie zasiłek za ten miesiąc będzie dużo niższy a w skrajnych przypadkach wręcz zerowy.


Jak UWV tłumaczy powód wprowadzenia nowego sposobu rozliczania?


Z uwagi na fakt, iż pracodawcy oferują różne warianty wypłaty dodatku urlopowego (miesięcznie lub rocznie), UWV chce mieć pewność, że odpowiednia kwota zostanie odliczona od wysokości zasiłku. Po wprowadzonych zmianach do przeliczenia zasiłku zostanie wzięty pod uwagę jedynie dochód, który został faktycznie wypłacony.

1513 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page