top of page

Familiengeld 2023 - Świadczenie z Bawarii

Familiengeld to świadczenie rodzinne przyznawane od 13 do 36 miesiąca życia dziecka. Jest oferowane tylko przez jeden land niemiecki – Bawarię. Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel. Nie muszą być one spożytkowane na żłobek, opiekunkę lub inną formę opieki nad dzieckiem.

Poniżej dowiesz się jakie są warunki uzyskania świadczenia, jak o nie zawnioskować i ile możesz otrzymać.


FamiliengeldJakie należy spełniać warunki, by otrzymać świadczenie Familiengeld?

  • posiadać dziecko w przedziale wiekowym od 13 do 36 miesiąca życia, które wychowuje się we wspólnym gospodarstwie domowym

  • przynajmniej jeden z rodziców musi mieć stałe zameldowanie lub wykonywać pracę na terenie BawariiJaka jest wysokość Familiengeld 2023?

Rząd niemiecki przyjął stawki świadczenia Familiengeld w wysokości 250 € na pierwsze i drugie dziecko, a 300 € na trzecie i każde kolejne. Kwoty te jednak niestety nie dotyczą Polaków. Została przyjęta ustawa, na mocy której wartość świadczenia podlega pomniejszeniu w zależności od kraju zamieszkania dziecka, ze względu na różnice w kosztach związanych z utrzymaniem. Kwoty, które mogą otrzymać wnioskodawcy w przypadku, kiedy dziecko mieszka w Polsce wyglądają następująco:

  • 187,50 € na pierwsze i drugie dziecko

  • 225 € na trzecie i każde kolejne dziecko


Koordynacja świadczeń – Familengeld, a RKO

Polskim odpowiednikiem Familiengeld jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ten benefit podlega koordynacji zgodnie z prawem unijnym. Fakt otrzymania RKO nie oznacza, że to strona polska ma pierwszeństwo w wypłacie świadczenia, ponieważ istotne jest, czy w Polsce ma miejsce aktywność zawodowa jednego z rodziców. W przypadku aktywności zawodowej rodzica w Polsce urząd niemiecki wypłaca jedynie dodatek dyferencyjny, czyli dopłatę do równowartości wysokości świadczenia w Niemczech. Jeśli świadczenie polskie przewyższa niemieckie- urząd nie wypłaca nic.

Jak wygląda procedura wnioskowania o Familiengeld?

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do Zentrum Bayern Familie und Soziales. Jeśli nie ma żadnych braków w dokumentacji to wydanie decyzji zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 3 miesiące. Urząd może wypłacić świadczenie do 3 miesięcy wstecz.


Złożymy wniosek w Twoim imieniu

Jeśli spełniasz powyższe wymogi, zachęcamy do skorzystania z naszej usługi. Pomożemy Ci skompletować potrzebne dokumenty, przedstawimy inne zasiłki i benefity, które Ci przysługują oraz złożymy wniosek w odpowiedni sposób.

187 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page