top of page

Zasiłek dla bezrobotnych z Holandii UWV | Przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych z Holandii do Polski

UWV co to jest?


UWV po polsku oznacza Instytut Wykonawczy ds. Ubezpieczeń Pracowniczych. Ta niderlandzka instytucja odpowiada za zarządzanie ubezpieczeniami społecznymi i świadczeniami dla pracowników. Urząd UWV zajmuje się m.in. holenderskim zasiłkiem dla bezrobotnych, czyli WW-uitkering.


 

Sprawdź warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych z Holandii UWV

Uitkering bez meldunku 


Poniżej przedstawiamy jakie warunki należy spełnić, aby zostać uprawnionym do holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych:  


- W ciągu ostatnich 36 tygodni przepracowałeś 26 tygodni,  

- Utraciłeś pracę nie z własnej winy (brak miejsc pracy, koniec kontraktu etc.),  

- Pracodawca nie zaproponował żadnej innej posady,  

- Nie masz innej płatnej pracy,  

- Posiadasz meldunek w Holandii, lub stały adres do korespondencji na terenie tego kraju. Co oznacza, że WW-uitkering bez meldunku jest możliwy.


Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych z Holandii?


Przez pierwsze dwa miesiące wysokość zasiłku wynosi 75% wcześniej osiąganego dochodu. Przy czym od kwoty jaką otrzymamy należy odliczyć podatek i 8% na świadczenie wakacyjne. Od 3 miesiąca stawka spada do 70% kwoty osiąganego uprzednio dochodu, a zaliczkę na podatek i wakacyjne przeliczamy w ten sam sposób.

Narzędzie do łatwej kalkulacji ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych z Holandii w Twoim przypadku znajdziesz TUTAJ.


Przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych z Holandii do Polski


Po wydaniu decyzji możesz złożyć wniosek o transfer zasiłku do innego kraju, by tam aktywnie poszukiwać pracy i jednocześnie pobierać zasiłek dla bezrobotnych z Holandii w Polsce. Czas oczekiwania na zgodę urzędu UWV to dodatkowe 2 tygodnie. Zatem od momentu złożenia wniosku o zasiłek dla bezrobotnych do legalnego wyjazdu z Holandii mija minimum 6 tygodni.


Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii jak rozliczyć w Polsce?


Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii otrzymujemy z instytucji UWV i z tej instytucji otrzymamy również kartę podatkową za rok, w którym uzyskiwaliśmy ten zasiłek. W deklaracji do polskiego urzędu skarbowego dochód ten rozliczamy jak każdy dochód zagraniczny. Zasiłek dla bezrobotnych z Holandii w PIT-36 umieszczamy w załączniku ZG.


Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii a ulga abolicyjna


Ze względu na to, że WW-uitkering nie jest dochodem ze stosunku pracy, to niestety od tego dochodu nie możemy zastosować ulgi abolicyjnej. Zdarza się, że ze względu na brak możliwości skorzystania z tej ulgi rezultatem rozliczenia jest dopłata do urzędu. Obecnie jednak w Polsce kwota wolna od podatku znacznie się zwiększyła, przez co dopłaty do urzędu w przypadku zasiłku dla bezrobotnych z Holandii nie są już tak częstym zjawiskiem.


Ważne!   

1. Czas oczekiwania na wydanie decyzji UWV to około 4 tygodnie. Do tego czasu jesteś zobowiązany przebywać na terenie Holandii.  

2. Pamiętaj, że niespełnianie obowiązków osoby bezrobotnej wiąże się z cofnięciem prawa do zasiłku.

3. Za rok, w którym otrzymasz wypłatę zasiłku otrzymasz Jaaropgave z UWV. Więcej na temat kart podatkowych dowiesz się TUTAJ.


Potrzebujesz pomocy, lub masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page