Zasady panujące w Unii Europejskiej odnośnie koordynacji świadczeń na dzieci wskazują, że nie jest możliwe pobieranie zasiłku rodzinnego w pełnej kwocie z dwóch krajów jednocześnie. Zgodnie przepisami unijnymi pierwszeństwo do wypłaty świadczeń ma kraj, w którym wykazywana jest aktywność zawodowa, w następnej kolejności brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania dzieci. Jednak po reformie ustawy w Polsce, od czerwca 2022 roku benefity były przyznawane przez ZUS na dzieci mieszkające w Polsce bez uwzględniania kwestii aktywności zawodowej rodziców.
Co to oznacza?
Koordynacją świadczeń w Polsce zajmują się urzędy wojewódzkie. To te instytucje odpowiadają za ocenę, czy w przypadku aktywności zawodowej drugiego rodzica zagranicą (np. w Holandii) polskie świadczenia na dzieci faktycznie przysługują. Spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie na nowy okres świadczeniowy tj. od 01/06/2023 Wojewoda wydał decyzję stanowiącą, że krajem z pierwszeństwem do wypłaty świadczeń jest Holandia (w przypadku braku aktywności zawodowej matki w Polsce oraz zatrudnieniu ojca w Holandii). Pozostaje obserwować, czy za poprzedni okres zasiłkowy decyzje przyznające świadczenie wychowawcze przez ZUS (nie zważając na kwestię aktywności zawodowej) będą uchylane przez Wojewodę w przypadku braku aktywności zawodowej rodzica w Polsce, kiedy drugi jest zatrudniony w Holandii. Według wyżej opisanych zasad koordynacji to kraj, w którym rodzic wykazuje aktywność zawodową ma pierwszeństwo wypłaty świadczeń, a miejsce zamieszkania jest brane pod uwagę w drugiej kolejności.
Koordynacja świadczeń rodzinnych - zasiłek rodzinny z Holandii a 800 plus
Zasady panujące w UE regulują pierwszeństwo wypłaty świadczeń na dzieci. Na tej podstawie Holandia odlicza polskie zasiłki, w przypadku kiedy główne centrum życiowe rodziny jest w Polsce i dodatkowo jeden z rodziców jest aktywny zawodowo w tym kraju.
Za czynność zawodową uważa się:
- trwanie stosunku pracy (w tym zasiłek macierzyński oraz urlop wychowawczy),
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej (także tej nierejestrowanej),
- status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku,
- prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu sprawowania opieki,
- przebywanie na płatnym stażu,
- opłacanie składki emerytalno-rentowe w KRUS.
Jakie zasiłki rodzinne z Polski odlicza SVB w Holandii?
Zgodnie z zasadami UE o koordynacji świadczeń, zasiłek rodzinny z Holandii jest pomniejszany o świadczenia rodzinne z Polski takie jak:
- Świadczenie wychowawcze 800+, dzięki któremu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje 800 zł na każde dziecko do 18 roku życia.
- Zasiłek rodzinny przyznawany dla rodziców, lub opiekunów dziecka na częściowe pokrycie wydatków związanych z jego utrzymaniem.
- Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przyznawany na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to wynosi w sumie do 12 tys. zł.
W przypadku kiedy Polska ma pierwszeństwo wypłaty świadczeń, czyli jeden z rodziców jest aktywny w Polsce, Holandia wypłaca różnicę w formie zasiłku dyferencyjnego. Szczegóły na ten temat oraz przykładową kalkulację przedstawiliśmy już w innym artykule.
Waloryzacja 800 plus
SVB wydał już sporo decyzji przyznających zasiłek dyferencyjny na pierwszy kwartał 2024 roku. U beneficjentów, którzy nie przedłożyli decyzji o waloryzacji 800+ do urzędu, w kalkulacji SVB wciąż odliczane jest świadczenie wychowawcze w niższej stawce (500 zł). W przyszłości doprowadzi to do nadpłacenia środków przez SVB, co z czasem tylko pogłębi problem, gdyż im dłużej zwlekamy ze zgłoszeniem zmiany tym większa kwota będzie później do oddania urzędowi. Dlatego należy jak najprędzej wysłać do SVB stosowne zgłoszenie z nową decyzję ZUS na temat 800+.
Należy pamiętać, że tego typu zmiany jak i inne związane z sytuacją zawodową i rodzinną należy zgłaszać do SVB w ciągu 6 tygodni – więcej na ten temat dowiesz się TUTAJ. W przeciwnym razie urząd ma prawo do nałożenia sankcji za niedopełnienie obowiązku.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić, lub masz dodatkowe pytania - skontaktuj się z naszą Kancelarią, a dopasujemy odpowiednią dla Ciebie ofertę.
Comments