top of page

Emerytura z Holandii AOW dla Polaka | Emerytura z Holandii - jak rozliczyć?

Zaktualizowano: 14 lis 2023

Co to jest emerytura AOW?

Jeśli pracowałeś w Holandii dla tamtejszego pracodawcy to z pewnością podlegałeś ubezpieczeniu na mocy ustawy AOW. Uprawnia Cię to do wnioskowania o emeryturę z Holandii bez meldunku w tym kraju. Świadczenie jest oparte na systemie ubezpieczeń, który zapewnia 2% pełnej kwoty emerytury na każdy rok ubezpieczenia.


holenderska emerytura AOW

Wiek emerytalny

Obecnie w Holandii osiąga się wiek emerytalny mając ukończone 66 lat i 10 miesięcy. W 2024 roku będzie to po ukończeniu 67 r.ż. Ustawowo wiek, w którym pracownik przechodzi na emeryturę stopniowo wzrasta.

Wniosek – kiedy i jak złożyć?

W Holandii możesz wystąpić z wnioskiem o emeryturę AOW, jak tylko otrzymasz pismo z SVB w tej sprawie. Korespondencję powinieneś otrzymać około 4 miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego AOW. Nie ma możliwości wcześniejszego złożenia wniosku. Osoby mieszkające poza Holandią mogą złożyć wniosek w instytucji emerytalnej w kraju swojego zamieszkania. W Polsce będzie to ZUS.

Wysokość emerytury AOW

Decyzję o przyznaniu świadczenia i jego wysokości podejmuje urząd SVB. Poniżej przedstawiamy wybrane dane, jakie holenderska instytucja bierze pod uwagę oceniając wysokość emerytury:

  • historia zatrudnienia;

  • stan cywilny;

  • świadczenia pobierane z zagranicy np. renty, emerytury.

Oferujemy usługę, jaką jest konsultacja i kalkulacja emerytalna z symulacją kwoty Twojej emerytury. Oszacujemy ile holenderskiej emerytury możesz dostać.

Emerytura z Holandii - jak rozliczyć?

Klienci często pytają, czy emerytura z Holandii jest opodatkowana w Polsce. Emeryturę z Holandii rozliczamy w PIT-36 z załącznikiem ZG. Zgodnie z interpretacją przepisów emerytura AOW jest opodatkowana w Polsce.


Emerytura z Holandii a ulga abolicyjna

Ze względu na to, że emerytura z Holandii do Polski nie jest dochodem ze stosunku pracy, to od tego dochodu nie możemy zastosować ulgi abolicyjnej. Jednak obecnie w Polsce kwota wolna od podatku znacznie się zwiększyła, przez co dopłaty do urzędu się zdarzają, ale o wiele rzadziej.


Dodatek do emerytury z Holandii

Emerytura z Holandii po 5 latach od zakończenia pracy w tym kraju? Emerytura z Holandii AOW to świadczenie, o które można wnioskować dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednak pracując w Holandii najprawdopodobniej odprowadzałeś składki na dodatkowy fundusz emerytalny za pośrednictwem pracodawcy. Składki emerytalne z III filaru możesz wykupić po upłynięciu 5 lat od ostatniej odprowadzonej do funduszu składki emerytalnej. Przykładowo dla osób, które zakończyły pracę w Holandii w 2018 roku, będzie to możliwe w 2024 r.


Otrzymujesz pisma ze Stipp, BPL, Flexsecurity pensioen, lub Nationalen Nederlanden?

Dowiedz się więcej TUTAJ.


Jeśli napotkałeś trudności związane z formalnościami ze strony polskiego ZUS, lub holenderskiego SVB zgłoś się do nas, a pomożemy Ci przejść przez całą procedurę od momentu złożenia wniosku do wydania pozytywnej decyzji - KONTAKT.

1129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page